Tradycja ubierania choinki – skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewka?

24.jpg

Trudno wyobrazić sobie świąteczny dom bez choinki – drzewka ozdobionego bombkami, łańcuchami i światełkami, przy którym w wigilijny wieczór gromadzi się cała rodzina, śpiewając kolędy i czekając na rozpakowanie prezentów. Tradycja ubierania choinki sięga kilku wieków wstecz, lecz wciąż ma się znakomicie i przetrwała nie tylko w Polsce, lecz także w innych państwach europejskich i amerykańskich. Z jakiego kraju pochodzi zwyczaj ubierania choinki, dlaczego ubiera się choinkę i co sprawia, że tradycja choinki wigilijnej jest tak silnie zakorzeniona w naszej kulturze?

Z jakiego kraju pochodzi zwyczaj ubierania choinki?

Z pewnością nie zaskoczymy cię, mówiąc, że zwyczaj strojenia choinki pochodzi z Niemiec – ten fakt jest bardzo często powtarzany przez nauczycieli już w podstawówkach. Jednak w większości przypadków oprócz informacji o tym, z jakiego kraju pochodzi zwyczaj ubierania choinki, mało kto potrafi podać więcej szczegółów. Spieszymy z pomocą, byś mógł podczas nadchodzących Świąt podzielić się z bliskimi ciekawostkami na temat tradycji ubierania choinki!

Jak już wspomnieliśmy, zwyczaj ozdabiania choinki pochodzi z Niemiec, gdzie drzewka świąteczne były znane już w XVI wieku – i wywodzi się z niemieckiej tradycji ewangelickiej. Wśród ciekawostek można znaleźć informację, że zwolennikiem choinek miał być sam Marcin Luter, a świąteczne drzewka w XVI-wiecznych Niemczech dekorowano jabłkami i papierowymi ozdobami. Następnie tradycja ubierania choinki trafiła do Francji, za sprawą księżniczki Heleny Meklemburskiej, natomiast do pozostałych krajów europejskich i amerykańskich zwyczaj ozdabiania choinki wprowadziła brytyjska królowa Wiktoria, żona niemieckiego księcia Alberta Sachsen Coburg-Gotha. Do Polski ozdobne drzewka świąteczne trafiły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy nasz kraj znajdował się pod zaborem pruskim.

Początkowo zwyczaj choinki na święta przyjął się wśród rodzimej arystokracji, by dopiero później na stałe zagościć we wszystkich polskich domach. Jeszcze przed przybyciem drzewka do Polski zwyczaj ubierania choinki był postrzegany przez kościół katolicki jako rytuał pogański, lecz został on zatwierdzony jako symbol religijny w XVIII wieku, dzięki czemu dziś znajdziemy drzewka bożonarodzeniowe także w świątyniach.

Dlaczego ubiera się choinkę? Symbolika świątecznego drzewka

Choinką bożonarodzeniową nazywamy ozdobione drzewko iglaste – świerk, sosnę lub jodłę. Drzewko świąteczne symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Tradycja choinki nawiązuje również do biblijnego drzewa wiadomości dobrego i złego, a już w Księdze Izajasza znajdziemy zapis „jodła i bukszpan i sosna społem, na ozdobienie miejsca świątobliwości mojej” (Iz 60,13).

Oprócz symboliki drzewka nie bez znaczenia są również dekoracje świąteczne, jakimi przystrajamy choinkę. Światełka symbolizują narodziny Jezusa, wskazują drogę, chronią dom i odstraszają złe moce. Na współczesnych choinkach najczęściej znajdziemy ozdobne bombki, których kształt nawiązuje do jabłek – symbolu zdrowia i pożywienia dla duchów zmarłych. Kilka wieków temu zwyczaj ubierania choinki obejmował właśnie przystrajanie drzewek wspomnianymi jabłkami, a także orzechami, które miały być symbolem siły, dobrobytu i udanego pożycia małżeńskiego. Zwyczaj ozdabiania choinki to także zakładanie łańcuchów będących znakiem rodzinnych więzi. W niektórych domach wciąż ozdabia się choinki aniołami, których zadaniem jest opieka nad domem.

Choinki sztuczne jak żywe - tradycja ubierania choinki w nowoczesnej formie

Wiesz już, dlaczego ubiera się choinkę – by podtrzymać tradycję, chronić dom przed złymi mocami, uczcić narodziny Chrystusa i zapewnić rodzinie pomyślny rok. Jednak tradycja choinki wigilijnej nieustannie ewoluuje, a coraz piękniejsze ozdoby sprawiają, że powoli zapominamy o ich symbolice. Warto więc kultywować zwyczaj choinki na święta i przywiązywać wagę do drobiazgów, takich jak znaczenie poszczególnych symboli bożonarodzeniowych.

Mimo że tradycja choinki nawiązuje do drzewek żywych, coraz częściej zastępujemy je choinkami sztucznymi, które są bardziej wytrzymałe, nie gubią igliwia i pozwalają zaoszczędzić, gdyż choinki sztuczne mogą stać w naszych domach przez wiele okresów świątecznych. Podobnie jak w przypadku jabłek, które zostały wyparte przez bombki, choinki sztuczne jak żywe znajdują coraz więcej zwolenników mogących wybrać drzewko imitujące naturalną, srebrną lub ośnieżoną choinkę.

Różnorodne choinki sztuczne jak żywe znajdziesz w naszym sklepie internetowym choinkowo.pl!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium