Jak wybrać stojak na choinkę?

6.jpg

Choć choinka stała się tradycyjną bożonarodzeniową dekoracją dopiero w XIX wieku, dla większości z nas jest elementem obowiązkowym podczas świąt. Z iglastym drzewkiem wiążą się ciepłe rodzinne wspomnienia, a jego obecność w domu stwarza wyjątkową atmosferę, która kojarzy się z Gwiazdką. Jednak sama choinka to nie wszystko. Jeśli decydujemy się na żywe drzewko, będzie nam potrzebny stojak choinkowy. Niekiedy wymagają go również sztuczne choinki. Co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni stojak?

Stabilne i bezpieczne stojaki pod choinkę

Powodów do zakupu stojaka jest kilka: ma utrzymać żywą lub sztuczną choinkę w pozycji pionowej, pozwalać na dozowanie wody żywemu drzewku, a także zapewnić stabilność, dzięki której ozdoba będzie bezpieczna dla domowników. Pamiętajmy, że dzieci chętnie podchodzą do choinki i przebywają w jej pobliżu.

Zdarza się, że także zwierzęta domowe są nią zainteresowane. Stojak musi być zatem solidny i utrzymywać drzewko w pozycji pionowej nawet wtedy, gdy ktoś niechcący ją potrąci. Tylko wówczas ozdoba będzie bezpieczna i da nam pewność, że nie przewróci się w najmniej oczekiwanym momencie, tłukąc szklane ozdoby i tworząc ogromny bałagan.

Jaki stojak na nnaturalną i sztuczną choinkę?

Niektórzy decydują się na choinkę w doniczce - wówczas problem stojaka choinkowego rozwiązuje się sam, bo bryła korzeniowa umieszczona w pojemniku z ziemią zapewnia zazwyczaj dostateczną stabilność. Zdarza się również, że osoby kupujące żywą choinkę stabilizują jej pień w wiadrze z ziemią. To z pewnością ekonomiczne rozwiązanie, jednak sprawia trochę problemów przy ustawianiu drzewka w pozycji pionowej i może być zawodne.

Dodatkowym problemem jest rozsypująca się ziemia i nieestetyczny wygląd wiadra. Zwykle warto zdecydować się na profesjonalny stojak choinkowy, bo kupiony raz może służyć przez lata, a zdecydowanie ułatwia ustawienie świątecznego drzewka. Stojak na sztuczną choinkę zwykle jest częścią zestawu, jak ma to miejsce w przypadku produktów choinkowo.pl

Czym się kierować podczas wyboru stojaka choinkowego?

Stojaki na choinki sztuczne i naturalne mogą być wykonane z plastiku, metalu lub stali czy żeliwa. Sposób mocowania drzewka to zazwyczaj śruby lub linki dociskowe. Pamiętajmy, żeby stojak na żywą choinkę był wyposażony w zbiornik na wodę, dzięki której drzewko dłużej zachowa świeżość. Ścięta końcówka pnia musi być zanurzona w świeżej wodzie i nie można jej odzierać z kory. Wybierając stojak choinkowy, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy:

 • waga choinki wraz z ozdobami jest stosunkowo duża - zadbajmy, aby stojak był dostosowany do otrzymania takiego ciężaru.

   

 • stabilność bożonarodzeniowego drzewka to podstawowy aspekt, który zapewni bezpieczeństwo - sprawdźmy, czy stojak jest wykonany solidnie i da pewne oparcie choince.

   

 • stojaki są wykonywane z różnych materiałów - popularnym rozwiązaniem są te metalowe, ale coraz częściej spotyka się też plastikowe; jeśli będziemy ich używać zgodnie z przeznaczeniem, powinny dobrze spełniać swoje zadanie; najbardziej kosztownym, ale też efektownym i bezpiecznym rozwiązaniem są kute stojaki żeliwne lub stalowe - ich ciężar sprawia, że stanowią dobrą przeciwwagę dla wagi drzewka.

   

 • wygląd stojaka jest ważny - wybierajmy neutralne kolory; czasem stojaki są specjalnie zdobione, dzięki czemu prezentują się jeszcze bardziej estetycznie - w końcu mają służyć jako podstawa dekoracji, która przez kilka tygodni będzie zdobić nasz dom; minimalistyczny stojak dobrze sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, a ręcznie kuty doskonale wypadnie w tradycyjnych domach i mieszkaniach.

   

 • przed zakupem przeczytajmy parametry stojaka i stosujmy się do nich - zawierają sugerowaną maksymalną wysokość choinki i średnicę pnia; dzięki temu stojak będzie mógł najlepiej spełniać swoje funkcje.

   

Kierując się tymi wytycznymi, z pewnością wybierzesz dobry, stabilny stojak choinkowy, dzięki któremu drzewko bożonarodzeniowe będzie ozdobą Twojego domu. Bez względu na to, czy wolisz żywe czy sztuczne choinki, pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przed dekorowaniem drzewka upewnij się, że stoi ono pewnie i stabilnie. Jeśli natomiast zakupisz drzewko świąteczne w choinkowo.pl, zawsze otrzymasz w komplecie stabilny i estetyczny stojak choinkowy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium