Choinka w stylu staropolskim – sięgnij do korzeni

40.jpg

Tradycja to wspaniałe źródło inspiracji. Drewniane belki pod sufitem, antyczne meble, dębowa podłoga, białe ściany, w kącie piec kaflowy, na ścianach obrazy świętych i zioła. Dom w takim stylu robi wrażenie. Znalezienie odpowiedniej choinki do takiego wnętrza to nie lada sztuka. Dużą uwagę poświęć dekoracjom – nie mogą być przypadkowe. Dowiedz się, jak udekorować choinkę w stylu staropolskim.

Sztuczne choinki do wnętrza w stylu staropolskim

Styl staropolski czerpie z natury. Stąd we wnętrzach głównie obecność drewna, bieli i zieleni. Kolory są stonowane i pochodzą z naturalnych źródeł – kwiatów, owoców, ziół i warzyw. Dlatego dekoracje świąteczne powinny być utrzymane w podobnym tonie. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się sztuczna choinka jak żywa, np. świerk gęsty. Wyróżnia się długimi gałązkami, a igły do złudzenia przypominają te prawdziwe. Folia i druty są starannie ukryte, po to, żeby drzewko prezentowało się nienagannie.

Do wnętrza w stylu staropolskim będzie pasować także choinka na pniu. Pień jest wykonany z prawdziwego drewna, dlatego całość wygląda bardzo elegancko. Zajmuje niewiele miejsca, więc na pewno docenisz to drzewko w małym pomieszczeniu. Betonowa doniczka w jutowym worku będzie rewelacyjnie pasować do Twojego wnętrza. We wnętrzu staropolskim dobrze będą wyglądać choinki sztuczne ośnieżone. Imitacja śniegu na gałązkach przypomni wszystkim prawdziwe, polskie zimy pełne śniegu. Ta propozycja wspaniale komponuje się z naturalnymi dodatkami.

Jakie dekoracje wybrać na choinkę w stylu staropolskim?

Zastanawiasz się, jakie ozdoby będą najbardziej odpowiednie? Pamiętasz stare, ludowe dekoracje wykonane przez babcie? Dawniej kobiety sięgały po skarby natury i dekorowały drzewka tym, co miały w domu.

Dlatego, jeśli chcesz stworzyć prawdziwą choinkę w stylu staropolskim, wykorzystaj to, co masz pod ręką, czyli:

Suszone owoce

Pokrój cytryny i pomarańcze na plastry i połóż na grzejniku, piecu kaflowym lub wysusz w suszarce do grzybów. Potem zrób dziurkę i przeciągnij czerwoną wstążkę. Nie tylko uroczo wyglądają, ale także pięknie pachną.

Laski cynamonu

Kup prawdziwe laski cynamonu. Połącz w pary i przewiąż je czerwoną wstążką. Następnie zawiąż na gałęzi. Zapach cynamonu wspaniale komponuje się z nutą cytrusową.

Pierniczki

W kuchni staropolskiej nie może zabraknąć domowych wypieków. Dlatego jeśli potrzebujesz dekoracji na choinkę, sięgnij po tradycyjne, polskie pierniczki. Wytnij klasyczne kształty dzwoneczków czy aniołków, zrób dziurki w surowym cieście i dobrze wypiecz. Ciastka się spaliły? Nie szkodzi - udekoruj je lukrem i powieś na choince. Nikt nie zauważy!

Suszone kwiaty

Zimą trudno o świeże kwiaty, dlatego warto sięgnąć po suszone. Odetnij główki kwiatów i za pomocą igły i nitki zrób zawieszki. Powieś suszki na końcach gałęzi, a wspaniale skomponują się z zielenią gałęzi choinki.

Skarby lasu

Do dekoracji choinki w stylu staropolskim bardzo dobrze sprawdzą się szyszki i żołędzie. Aby powiesić je na drzewku, zrób ze wstążki pętelki i za pomocą kleju na gorąco przymocuj je do szyszki.

Dodaj do ozdób włosy anielskie, które wspaniale podkreślą kształt drzewka. Nie zapomnij o lampkach – najlepiej sprawdzą się klasyczne z białymi żarówkami. Podświetlą zawieszone ozdoby i wprowadzą prawdziwy, świąteczny klimat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium