Choinka bożonarodzeniowa. Jak świąteczne drzewko zmieniło święta

2.jpg

Choinka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia - święta, które dla wielu osób jest najważniejszym w roku. To wyjątkowy czas wypełniony rodzinną atmosferą i przywołujący najpiękniejsze wspomnienia. Tradycja ubierania drzewka świątecznego rozkwitła w naszym kraju dopiero w XIX wieku, a mieszkańcy niektórych regionów Polski zaczęli przynosić do domów choinki bożonarodzeniowe dopiero po II wojnie światowej. Mimo tej stosunkowo krótkiej tradycji iglaste drzewko z ozdobami stało się nieodzownym elementem świąt. Tak jak kolędy, tradycyjne potrawy czy święty Mikołaj, choinka na święta pojawia się w każdym domu. Czasem jako okazałe, bogato zdobione drzewko, innym razem jest to mała choinka, która symbolizuje ciągłość tradycji. Zawsze jednak stanowi element, który nadaje świętom niepowtarzalny klimat i sprawia, że życzenia składane podczas dzielenia się opłatkiem i chwile przy rodzinnym stole z bliskimi zyskują wyjątkowe znaczenie.

Skąd wzięła się świąteczna choinka

Świąteczne drzewko to jedna z wielu tradycji, które wiążą się z tym magicznym okresem - niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez udekorowanej choinki. Jak powstał zwyczaj przynoszenia jej na Boże Narodzenie do domu i przybierania w ozdoby?

Tradycja przywędrowała do nas z protestanckich Niemiec, a dokładniej z Alzacji, na przełomie XVIII i XIX wieku. Propagowali ją żołnierze na terenach zaboru pruskiego. Początkowo zwyczaj zdobienia iglastego drzewka przyjęła arystokracja. W wiejskich chatach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź świerkową lub jodłową, którą zawieszano pod sufitem. Kościół początkowo sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, bowiem przynoszenie zielonego drzewka do domu to rytuał zakorzeniony w wierzeniach pogańskich. W nich drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się, płodności. Jednak, jak wszyscy wiemy, z czasem choinka bożonarodzeniowa rozgościła się w polskich domach i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wigilii bez choćby małego drzewka, obwieszonego lampkami i ozdobami, które dawniej również miały swoją symbolikę.

Najpopularniejsze choinki świąteczne w Polsce

Polacy uwielbiają strojenie choinek i przywiązują dużą wagę do ozdabiania świątecznego drzewka. W miastach stają okazałe choinki bożonarodzeniowe (czasem nawet kilkunastometrowe!) udekorowane tysiącami światełek, bombek i łańcuchów. Choinki świąteczne pojawiają się także w szkołach, na uniwersytetach i w innych placówkach oraz w galeriach handlowych. Co roku odbywają się nawet konkursy na najładniejsze drzewko lub najbardziej pomysłową dekorację, w których miasta walczą o najwyższe miejsce na podium.

A jakie choinki na święta wybieramy do naszych domów i mieszkań? Najpopularniejsze drzewka świąteczne to jodła, świerk i sosna w kilku odmianach. Różnią się ceną, wyglądem i wytrzymałością. Przed świętami są łatwo dostępne i chętnie kupowane, ale jeszcze większym powodzeniem cieszą się ich odpowiedniki - sztuczne choinki świąteczne, które wyglądają jak żywe.

Jaka choinka na święta Bożego Narodzenia?

Zazwyczaj przed świętami Bożego Narodzenia pojawia się dylemat - wybrać żywą czy sztuczną choinkę? Obie mają swoje wady i zalety, które bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Żywa choinka wymaga więcej uwagi. Trzeba co roku kupić nową, zadbać o jej odpowiednie i stabilne ustawienie w domu, regularnie sprzątać igły, a po świętach pozbyć się drzewka. Wiele osób decyduje się na nią jednak ze względu na tradycję, wyjątkowy klimat i zapach.

Sztuczne choinki świąteczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, dlatego polecane są szczególnie osobom starszym lub dysponującym niewielką ilością czasu - a także każdemu, kto lubi wygodne i proste rozwiązania. Chociaż nie pachną, to mogą być używane przez wiele lat, mają stabilną podstawę i nie gubią igieł, dzięki czemu tworzą w domu świąteczną atmosferę, nie tworząc bałaganu. Nam pozostaje cieszyć oczy widokiem świątecznego drzewka. Sztuczne choinki bożonarodzeniowe są również często ustawiane w miejscach publicznych jako bardziej odporne i stabilne.

Naturalna choinka bożonarodzeniowa?

Naturalna choinka świąteczna to niewątpliwie uroczy symbol Bożego Narodzenia. Wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem i z całym rytuałem wyruszania po drzewko i przynoszenia go do domu. Wiąże się z tym nawet przesąd - ten, kto ściął świąteczną choinkę, mógł liczyć na dobrobyt i szczęście w nadchodzącym roku.

Współcześnie jednak coraz częściej rezygnujemy z naturalnych choinek. Część osób wybiera sztuczne drzewko świąteczne ze względu na niewystarczającą ilość miejsca w domu, inni z powodów ekologicznych, jeszcze inni po prostu cenią wygodę i oszczędność czasu. Dzięki współczesnej technologii sztuczne drzewko wygląda jak żywe, ale nie traci igieł i może służyć przez wiele lat. Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nas choinka bożonarodzeniowa w domu to nieodzowny element - warto w związku z tym zadbać, żeby nie sprawiała domownikom problemu.

Nowoczesne choinki sztuczne - prawie jak żywe

Nowoczesne choinki sztuczne doskonale imitują żywe drzewka. Są wykonane w sposób tak realistyczny i szczegółowy, że trudno odróżnić je od prawdziwych. Nie gubią igieł, są proporcjonalne i kształtne oraz bardzo stabilne. Choinka świąteczna tego typu to zakup na wiele lat, bo poza sezonem spokojnie może przeczekać na strychu lub w piwnicy. Wybór sztucznego drzewka pozwoli uniknąć sprzątania sypiących się z drzewka igieł i roznoszenia ich po całym domu.

Dodatkowo sztuczne drzewko świąteczne, co jest dużą zaletą dla osób dbających o wystrój swojego domu, pozwala bardzo dokładnie dostosować wygląd choinki do aranżacji całego wnętrza. Z wyprzedzeniem znamy jej wymiary i kształt, a symetria sprawia, że z każdej strony drzewko wygląda równie dobrze. Dodatkową zaletą jest szeroki wybór: w naszym sklepie dostępne są choinki sztuczne ośnieżone lub z szyszkami, drzewka wąskie i stożkowe. To idealny materiał dla miłośników strojenia - sztuczne choinki nie kłują, a ich idealny kształt ułatwia dekorowanie różnego typu ozdobami.

Małe czy duże drzewko świąteczne?

Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się, czego oczekujemy od bożonarodzeniowej ozdoby oraz jakie mamy możliwości. Niewielki metraż mieszkania może sprawić, że najlepszym wyborem będzie choinka mała lub wąska. Takie niewielkie drzewko świąteczne to również dobry pomysł dla osób, które chcą tylko symbolicznie nawiązać do tradycji i nie przepadają za dekorowaniem domu na święta. Warto pamiętać, że niewielka ozdoba to również niższe koszty (samej choinki, jak i dekoracji i lampek) oraz mniejszy problem z przechowywaniem jej poza sezonem.

Choinki świąteczne duże prezentują się ekskluzywnie i dają niezwykły efekt. Na długo zapadają w pamięć i potrafią stworzyć niepowtarzalną atmosferę, dlatego, mimo nieco wyższej ceny, mają wielu oddanych zwolenników. To dobry wybór szczególnie do domów o dużym metrażu - mała choinka w ogromnym salonie nie będzie wyglądała dobrze. Wówczas warto wykorzystać dostępną przestrzeń i postawić drzewko bożonarodzeniowe, które przez ten wyjątkowy czas w roku będzie najbardziej wyrazistym elementem wnętrza. Duże choinki świąteczne dają również większe pole do popisu podczas ich dekorowania, co z pewnością spodoba się osobom, które lubią spędzać czas na ubieraniu drzewka w fantazyjne ozdoby.

Sztuczne choinki to idealny zakup dla tych, którzy chcą cieszyć się tradycją bożonarodzeniową bez problemu z corocznym kupowaniem drzewka i sprzątaniem igieł. Sprawdzają się jako dekoracja domu starszych lub zapracowanych osób, a także jako element świątecznego wystroju w miejscach publicznych, takich jak szkoły, urzędy czy centra handlowe. Nowoczesne choinki sztuczne mają wiele różnych kształtów, rozmiarów i odcieni, a na dodatek wyglądają jak żywe. Są odporne zarówno na ciepło (mogą stać blisko kaloryfera), jak i warunki atmosferyczne (można trzymać je na zewnątrz). Ponadto sztuczne choinki bożonarodzeniowe dobrze znoszą przechowywanie, dzięki czemu służą przez więcej niż jeden sezon.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium